Zbourat dům se zdá snadné


Kdo zabezpečí okolní stavby

Čeká vás v Praze demolice domu a domníváte se snad, že byste to zvládli sami? Že si vypůjčíte elektrické nářadí a vlítnete na to s velkým elánem? Proč ne, ale jen vás upozorňujeme, že i když rádi posloucháte Jožo Ráže a skupinu Elán, a vlastníte lyže stejného jména, měli byste svůj „elán“ poněkud zklidnit a vzít do hrsti zdravý selský rozum.

demoliční sutiny

V první řadě se vás týkají i okolní stavby, zejména pokud je dům vystavěn v řadové zástavbě, anebo je umístěn velmi blízko, v sousedství okolních objektů. Jestliže se totiž vrhnete bezhlavě na bourání domu, a ten se zřítí na okolní nemovitosti, může vás to přijít velmi draho, někdy až tak, že přijdete o svůj veškerý majetek. Neriskujte zbytečně, pokud vysloveně nemusíte, toto se dá řešit úplně jinak, a sice demoličními pracemi s profesionály.

demoliční práce

Neočekávané chování objektu

Problém domů určených v Praze k demolici je také jejich neočekávané chování. Mohou se kdykoli zřítit tak, že nevíte, jak velký prostor zaberou, a co vše smetou z cesty. Je to něco jako případ bombardování městských čtvrtí za války, kdy tlaková vlna po výbuchu pumy vytvářela zcela nevyzpytatelné variace zborcení staveb, a lidé z toho byli zoufalí. Předcházejte naopak zoufalství tím, že si zajistíte demoliční práce u odborníků, kteří demolici provádí jako řízenou činnost.

Kdo odveze sutiny

Přemýšleli jste také nad tím, kdo bude odvážet po demolici sutiny? Bude jich hodně, a většinou nad vaše síly. Bude k tomu zapotřebí několik nákladních vozidel a také rypadlo či nakladač. Sutiny navíc nebudou jednotné, jako například hromada písku, kterou můžete snadno nakládat i lopatou, ale zde to bude vyslovená spleť cihel, plechu, pletiva, kamenů, betonu, prken, latí, trámů, skla a plastu. Tady to zkrátka může vypadat velice obdobně, jako po tom zmíněném bombardování.