Revize elektroinstalace u zakoupeného bytu


Kupujete byt, máte podepsanou kupní smlouvu a zbývá už vyřídit pouze některé drobné formality? Jakmile bude celý proces po administrativní stránce hotov a byt si převezmete k užívání, jednu z prvních věcí, kterou byste měli bezpodmínečně provést, ještě před nastěhováním, je nechat prověřit stav elektroinstalace, případně plynových rozvodů a spotřebičů, a vodovodního a odpadového potrubí. Tyto technické záležitosti se nevyplácí podceňovat, protože je to vždy to základní, co musí být zcela v pořádku, a navíc se bez funkčních inženýrských přípojek neobejdete. Co by mohl revizní technik při revizi elektriky v bytě odhalit?

nářadí elektrikáře

Původní majitel byl kutil – jestliže si kutil doma vyrábí dřevěný nábytek nebo hračky pro děti, pak není co řešit, a je to obvykle přínosná a prospěšná činnost, ale pokud se kutil pustí do montáže elektroinstalace, a chce v tom zastoupit elektrikáře, pak to může být pořádný průšvih. Typickým příkladem průšvihové situace je příliš tenký průřez vodičů ve zdi nebo v lištách. Jestliže je přetížíte běžným odběrem elektrických spotřebičů a budou se přehřívat, můžete i vyhořet.

elektrikář při práci

Zásuvky v koupelně a v kuchyni – někteří kutilové ve snaze ulehčit si život instalují elektrické zásuvky do nevhodných míst. Například hned vedle kuchyňského dřezu, anebo umyvadla v koupelně. Stříkající voda se pak může postarat o zkrat a požár, anebo vás to může usmrtit.

Původní elektroinstalace – v mnoha bytech, které kupujete v původním stavu, se ještě mohou vyskytovat staré hliníkové vodiče. Ty byste měli vyměnit za měděné, odpovídající současným předpisům. Životnost hliníkových vodičů je omezená, a drtivá většina z nich již svou životnost překročila. Problém je zde zejména v poškozené, například zpuchřelé izolaci, v křehnutí hliníku a v polámaných a narušených koncích vodičů u svorek vypínačů, zásuvek a rozvodných krabic.