Moderní dům pro každý pozemek

Stavbě domu předchází nejen vyřešení hypotéky, ale především koupě pozemku. Bez pozemku stavět nemůžete, a tak je potřeba ještě před hypotékou vyřešit problém pozemku. V dnešní době není snadné najít vhodný pozemek. Jestli víte jaký dům chcete stavět, musíte tomu přizpůsobit i tvar pozemku. Velmi oblíbené jsou dnes bungalovy, ty ale zpravidla vyžadují pozemek větší. Jedině velkým pozemkem ke stavbě bungalovu zamezíte tomu, že pozemek bude celý zastavěný a i tak budete mít malé pokoje.

moderní dům

Pozemek vybírejte opravdu pečlivě, protože sebemenší chyba se vám může pořádně vymstít. Je potřeba si zjistit kudy vedou inženýrské sítě a kde a jak se na ně lze napojit. Musíte si zjistit podrobné informace na katastru, zda kupujete pozemek od skutečného vlastníka a zda na něm neváznou dluhy ve formě exekuce. Další důležitou součástí hledání pozemku je vzdálenost od školy, školky, a vašeho zaměstnání. Neméně důležitá je i občanská vybavenost a dopravní dostupnost. Je hezké sehnat pozemek vašich snů za krásnou cenu, jenže co z toho, když se v daném místě nebude dobře bydlet.
Pozor na svažité pozemky – domy zasazené ve svahu jsou jedny z nejdražších.

nový bungalov

Jakmile máte pozemek, můžete pomalu začít vybírat dům. Dnes se staví kromě zděných domů hlavně dřevostavby. Mnoho lidí jim dává přednost z jednoho prostého důvodu – jsou totiž levnější a hlavně můžete bydlet opravdu za pár týdnů. Stavba domu je běh na dlouhou trať a tak se musíte připravit na všechny možné varianty, i na tu, že budete ještě pár let muset vydržet v bytě, protože nemáte pozemek. Zároveň musíte počítat s tím, že podle zákona nemůžete stavět podél celé šířky pozemku ale od sousedních parcel si musíte zachovat zákonný odstup, čímž se váš dům ještě zmenší. Pokud vám nějaký soused povolí stavět hned vedle hranice, je potřeba mít souhlas v písemné podobě.